ѕовернутись в головне меню | до ≥сторичних в≥домостей | до списку статей

√ќЋќ— ≤—“ќ–≤ѓ

„уЇте? Ќад —тарим м≥стом знову залунав знайомий дл¤ старожил≥в дзв≥н годинника на –атуш≥. Ќа його звук повертають голови не т≥льки численн≥ туристи, а й кам'¤нчани. як наближаЇ в≥н до нас под≥њ давн≥х час≥в!

≤стор≥¤ годинника пов'¤зана з ≥стор≥Їю самого будинку –атуш≥. Ѕ≥льш≥сть досл≥дник≥в в≥днос¤ть буд≥вництво –атуш≥ ≥ башти до к≥нц¤ XV - початку XVI стол≥тт¤, коли м≥сто отримало магдебургзьке право. ѕрот¤гом останн≥х трьох стол≥ть будинок –атуш≥ зазнав значних руйнувань, особливо в≥дчутними вони були п≥д час турецькоњ навали та загарбанн¤ м≥ста фашистами.

” п≥сл¤воЇнн≥ роки за проектом арх≥тектора ё.ј. Ќельговського була проведена перша черга ремонтно-реставрац≥йних роб≥т, у 1956 роц≥ в≥дновлено годинник.

ƒо недавнього часу вважалось, що годинник на башт≥ –атуш≥ було встановлено у 1884 poцi. ѕравда, в де¤ких л≥тературних джерелах згадуЇтьс¤ про на¤вн≥сть у  ам'¤нц≥ годинник≥в у XVII ≥ XVIII стол≥тт¤х. ѕроведен≥ спец≥ал≥стами ≥нституту "”крспецреставрац≥¤" досл≥дженн¤ п≥дтвердили останню дату.

” верхньому ¤рус≥ башти ви¤влено пройму дл¤ годинника, що мала круглу форму. ¬лаштуванн¤ њњ можна в≥днести до середини
XVIII стол≥тт¤, коли проводилась одна ≥з суттЇвих реконструкц≥й башти. «бер≥гс¤ також старовинний механ≥зм годинника ≥ один ≥з двох дзвон≥в.

” червн≥-липн≥ цього року чотирикутний циферблат на башт≥ був зам≥нений на круглий, ¤кий в≥дпов≥даЇ форм≥ пройми у верхньому ¤рус≥ башти та арх≥тектур≥ самоњ споруди. ƒ≥аметр циферблат≥в сх≥дного ≥ зах≥дного фасад≥в - 165 сантиметр≥в, а п≥вн≥чного ≥ п≥вденного - 180 сантиметр≥в, на зовн≥шн≥й ≥ внутр≥шн≥й ободи, цифри ≥ стр≥лки циферблат≥в нанесено позолоту.

ѕ≥д час досл≥джень ви¤влено ц≥каву деталь - на четвертому ¤рус≥ башти ≥снував ще один годинник. ќск≥льки механ≥зм його не збер≥гс¤, за пропозиц≥Їю спец≥ал≥ст≥в ≥нституту "”крспецреставрац≥¤" на трьох фасадах башти встановлено лише циферблати.

¬и у —тарому м≥ст≥? „уЇте б≥й годинника? ≤д≥ть на нього. ѕовернено первозданний вигл¤д ще одн≥й пам'¤тц≥ арх≥тектури - башт≥ м≥ськоњ –атуш≥. –оботи no реставрац≥њ будинку –атуш≥, досл≥дженню та в≥дновленню п≥дземель будуть продовжен≥ в 1982 роц≥.

ј.  ј„”–ќ¬—№ »…,
директор державного ≥стори-ко-арх≥тектурного запов≥дника.
ѕрапор ∆овтн¤. -  ам'¤нець-ѕод≥льський, 1981. - 11 липн¤